.jpg)
Belső és külső aranyér: Tudj meg mindent róluk!
Belső és külső aranyér: Tudj meg mindent róluk!
- -- --
- Csütörtök, 13 Febr, 2025
-
Megtekintve: 11
A helyzetüktől függően kétféle aranyér létezik. A belső aranyerek a végbél belső oldalán helyezkednek el, és gyakran hosszú ideig fájdalommentesek, míg a külső aranyerek az anális nyílás körüli területen találhatók. Az előbbi gyakoribb, de nehezebben észlelhető.
**Belső aranyerek és tüneteik**
A belső aranyerek korai stádiumukban nem láthatók és nem érezhetők; jelenlétüket néha friss vér kis mennyiségében jelzi a WC-ben vagy a toalettpapíron. A vérzés oka, hogy a széklet – különösen, ha kemény – irritálja a nyálkahártya felszínét, amelybe az aranyér benyomult a végbél üregébe, ami rövid ideig tartó vérzést okoz a székletürítés során. Ha magának az aranyérnek a sérülése következik be, az élénkpiros és nagyobb mennyiségű vérzést okozhat.
**Prolapszusos aranyerek** - Néha a feszülés miatt a belső aranyér csomója a nyálkahártyával együtt ki tud tolódni, ami fájdalmat, viszketést és gyakori székelési ingert okozhat. Ha az aranyér ezen a ponton megsérül, lüktető, spriccelő, élénkpiros vérzést okozhat. A prolapszusos aranyér óvatosan visszatolható a végbélbe, de ez nem szünteti meg magát az aranyér állapotát. Súlyosabb esetekben nem lehet visszatolni, vagy csak orvos tudja megtenni.
**Megszorított aranyerek** - Ha a belső aranyér nem kerül gyorsan vissza az anális nyílás mögé, megduzzad (ezt hívják megszorításnak). Ez fájdalmas és potenciálisan veszélyes állapot. A megszorított szakaszban a vér megfagyhat (thrombosis), és a csomó szövetei nekrotikus állapotba kerülhetnek. A bélflóra baktériumai kiterjedt gyulladást okozhatnak a sérülés helyéről kiindulva.
**Külső aranyerek és tüneteik**
A külső aranyerek általában már a kialakulásuk pillanatától kényelmetlenséget okoznak; kellemetlenek, viszketnek, és később fájdalmassá is válhatnak. Helyzetük miatt tapintással könnyebben észlelhetők, de mivel vékony bőr fedi őket, amely ellenállóbb, mint a bél nyálkahártyája, kevésbé hajlamosak a vérzésre. Azonban, ha a kitágult erekben a véráramlás jelentősen lelassul, thrombosis is kialakulhat. A thrombózisos külső aranyér súlyos fájdalommal, duzzanattal és gyulladással jár.