Belső és külső aranyér: Tudj meg mindent róluk!

Belső és külső aranyér: Tudj meg mindent róluk!

 

A helyzetüktől függően kétféle aranyér létezik. A belső aranyerek a végbél belső oldalán helyezkednek el, és gyakran hosszú ideig fájdalommentesek, míg a külső aranyerek az anális nyílás körüli területen találhatók. Az előbbi gyakoribb, de nehezebben észlelhető.

**Belső aranyerek és tüneteik**  
A belső aranyerek korai stádiumukban nem láthatók és nem érezhetők; jelenlétüket néha friss vér kis mennyiségében jelzi a WC-ben vagy a toalettpapíron. A vérzés oka, hogy a széklet – különösen, ha kemény – irritálja a nyálkahártya felszínét, amelybe az aranyér benyomult a végbél üregébe, ami rövid ideig tartó vérzést okoz a székletürítés során. Ha magának az aranyérnek a sérülése következik be, az élénkpiros és nagyobb mennyiségű vérzést okozhat.

**Prolapszusos aranyerek** - Néha a feszülés miatt a belső aranyér csomója a nyálkahártyával együtt ki tud tolódni, ami fájdalmat, viszketést és gyakori székelési ingert okozhat. Ha az aranyér ezen a ponton megsérül, lüktető, spriccelő, élénkpiros vérzést okozhat. A prolapszusos aranyér óvatosan visszatolható a végbélbe, de ez nem szünteti meg magát az aranyér állapotát. Súlyosabb esetekben nem lehet visszatolni, vagy csak orvos tudja megtenni.

**Megszorított aranyerek** - Ha a belső aranyér nem kerül gyorsan vissza az anális nyílás mögé, megduzzad (ezt hívják megszorításnak). Ez fájdalmas és potenciálisan veszélyes állapot. A megszorított szakaszban a vér megfagyhat (thrombosis), és a csomó szövetei nekrotikus állapotba kerülhetnek. A bélflóra baktériumai kiterjedt gyulladást okozhatnak a sérülés helyéről kiindulva.

**Külső aranyerek és tüneteik**  
A külső aranyerek általában már a kialakulásuk pillanatától kényelmetlenséget okoznak; kellemetlenek, viszketnek, és később fájdalmassá is válhatnak. Helyzetük miatt tapintással könnyebben észlelhetők, de mivel vékony bőr fedi őket, amely ellenállóbb, mint a bél nyálkahártyája, kevésbé hajlamosak a vérzésre. Azonban, ha a kitágult erekben a véráramlás jelentősen lelassul, thrombosis is kialakulhat. A thrombózisos külső aranyér súlyos fájdalommal, duzzanattal és gyulladással jár.

 



  • Belső és külső aranyér
  • Az egészségmegőrzés a fizikai, mentális és szociális jólét fenntartására és javítására irányuló tevékenységek összessége. Célja a betegségek megelőzése, az egészséges életmód népszerűsítése, valamint a különböző kockázati tényezők csökkentése. Az egészségmegőrzés magában foglalja a rendszeres testmozgást, a kiegyensúlyozott táplálkozást, a megfelelő pihenést, a stresszkezelést és a szűrővizsgálatokon való részvételt. Fontos, hogy az egyének tudatosan foglalkozzanak saját egészségükkel, és aktívan részt vegyenek az egészségük megőrzésében.

    Egészségmegőrzés, Fizikai jólét, Mentális jólét, Szociális jólét, Betegségek megelőzése, Egészséges életmód, Kockázati tényezők, Rendszeres testmozgás, Kiegyensúlyozott táplálkozás, Megfelelő pihenés, Stresszkezelés, Szűrővizsgálatok, Tudatos egészségügyi magatartás, Aktív részvétel


google-site-verification=y71_IZiBaUuV76ByyCH9wDb8EL22R9DouPsuS_nQpMo