Az aranyér (hemorrhoidák) tünetei

Az aranyér (hemorrhoidák) tünetei

Az aranyér (más néven aranyérbetegség vagy aranyeresség) a végbél és a végbélnyílás körüli vénák kóros kitágulása és gyulladása. Ez a kellemetlen állapot fájdalmat, viszketést és vérzést okozhat. A tünetek az aranyér típusától és stádiumától függenek. 

 Ne hagyd figyelmen kívül a jeleket! Ha bármilyen tünetet tapasztalsz, érdemes orvoshoz fordulni! 

Az aranyér a felnőttek felének 50 éves koráig okoz végbél körüli viszketést, fájdalmat és vérzést, így ez az egyik leggyakoribb egészségi probléma. A betegség nemcsak kellemetlen, hanem kezeletlen állapotban gyulladást és vérrögöket is okozhat, amelyek komolyabb szövődményekhez vezethetnek.

**A aranyér tünetei**

Az aranyér legjellemzőbb tünete a fájdalom a székelés során, amelyet esetleg vérzés kísér; azonban a panaszok nem mindig súlyosak. Általában a következő tünetek utalnak aranyérre:

- Duzzanat, csomó a végbélnyílás körül - a vizsgálat és az értékelés orvosi feladat;
- Fájdalmas székelés - tompa vagy éles fájdalom;
- Fájdalom ülés közben, de álló helyzetben is (előrehaladott esetekben a beteg egyáltalán nem tud ülni);
- Intenzív viszketés az anális területen;
- Véres széklet - élénkpiros, látható vér a székletben vagy a WC-papíron;
- Kiemelkedés - tapintható aranyeres csomó;
- Hosszan tartó székrekedés;
- Folyadék és nyálkás széklet.

Ha a fenti tüneteket tapasztalja, nagy valószínűséggel az aranyér okozza a panaszait. Azonban más állapotok is állhatnak a tünetek mögött, ezért gyanú esetén ajánlott szakemberhez fordulni, hogy kizárják más végbélbetegségeket. A legfontosabb dolog a rosszindulatú daganat lehetőségének kizárása a végbélben, ami orvosi vizsgálatot és szükség esetén további laboratóriumi és képalkotó vizsgálatokat igényel.

A leggyakoribb állapotok, amelyek aranyérhez hasonló tüneteket okozhatnak, vagy amelyek tünetei átfedhetnek az aranyér tüneteivel, a következők:

- Vastagbélrák,
- Vastagbélpolipok,
- Divertikulózis és divertikulitisz,
- Krónikus gyulladásos bélbetegség (IBD),
- Nyálkahártya sérülés,
- Súlyos székrekedés,
- Parazitás fertőzések (bélférgek),
- Bélfertőzések.

 

 

 



  • aranyér
  • hemorrhoidák
  • Az egészségmegőrzés a fizikai, mentális és szociális jólét fenntartására és javítására irányuló tevékenységek összessége. Célja a betegségek megelőzése, az egészséges életmód népszerűsítése, valamint a különböző kockázati tényezők csökkentése. Az egészségmegőrzés magában foglalja a rendszeres testmozgást, a kiegyensúlyozott táplálkozást, a megfelelő pihenést, a stresszkezelést és a szűrővizsgálatokon való részvételt. Fontos, hogy az egyének tudatosan foglalkozzanak saját egészségükkel, és aktívan részt vegyenek az egészségük megőrzésében.

    Egészségmegőrzés, Fizikai jólét, Mentális jólét, Szociális jólét, Betegségek megelőzése, Egészséges életmód, Kockázati tényezők, Rendszeres testmozgás, Kiegyensúlyozott táplálkozás, Megfelelő pihenés, Stresszkezelés, Szűrővizsgálatok, Tudatos egészségügyi magatartás, Aktív részvétel


google-site-verification=y71_IZiBaUuV76ByyCH9wDb8EL22R9DouPsuS_nQpMo